Удосконалення бюджетних показників в Україні: результати робочої групи для остаточного обговорення та узгодження розробленого переліку показників ефективності

24-25 вересня 2024 року відбувся важливий етап реалізації Проєкту «Ефективне бюджетування і бюджетний процес в органах місцевого самоврядування», який реалізується Дослідницьким підприємством «Центр інформаційних та аналітичних технологій» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». У ці дні було проведено засідання робочої групи для остаточного обговорення та узгодження переліку показників ефективності бюджетних програм у галузях «Освіта» та «Соціальний захист і соціальне забезпечення».

Захід об’єднав керівників і фахівців структурних підрозділів із різних регіонів України. Серед учасників були представники Новобілоуської, Київської, Березанської, Запорізької та Дніпровської територіальних громад, а також Департаменту культури та Департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації (КМДА) та їх підпорядкованих установ.

День перший: Обговорення нових підходів у сфері освіти та соціального захисту

Перший день заходу розпочався з привітального слова керівника Проєкту, Вероніки Гарбар, яка окреслила основні завдання та цілі Проєкту і безпосередньо робочої групи.

Протягом дня учасникам було представлено ключові етапи розробки орієнтовного переліку показників ефективності програм місцевих бюджетів у галузях «Освіта» та «Соціальний захист і соціальне забезпечення». Ці показники були розроблені для того, щоб допомогти громадам оцінювати, наскільки ефективно використовуються кошти на відповідні програми, підвищити якість управління бюджетними ресурсами, підвищити якість надання послуг населенню та актуалізувати їх відповідно до викликів, котрі зараз стоять перед громадами у звʼязку з веденням бойових дій.

Особлива увага була приділена відгукам і пропозиціям учасників щодо представлених орієнтовного переліку показників ефективності програм місцевих бюджетів у визначений галузях. Учасники активно обговорювали можливі виклики, з якими можуть стикатися місцеві громади при впровадженні нових показників, та пропонували шляхи їхнього подолання.

«Показники, які ми обговорюємо, мають стати інструментом для постійного моніторингу та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи чіткий зв'язок між витратами і досягнутими результатами», — зазначила Галина Маркович, керівник Сектору методології програмно-цільового методу, експерт Проєкту.
 


 

День другий: Інструкція з впровадження та міжнародний досвід

Другий день розпочався з презентації інструкції з розробки, адаптації та застосування результативних показників бюджетних програм місцевих бюджетів. Експерти Проєкту надали практичні рекомендації щодо застосування цих показників, а також розповіли про основні підходи до використання їх в галузях «Освіта» та «Соціальний захист і соціальне забезпечення».



Учасники детально обговорили можливості застосування цих кращих практик у своїх громадах.

Завершальним етапом стало обговорення досвіду країн ЄС щодо використання програмно-цільового методу бюджетування в галузях освіти та соціального захисту та розглянуто можливість адаптації кращих практик для застосування в Україні.

Підсумки засідання: шлях до підвищення ефективності місцевих бюджетів

За підсумками двох днів інтенсивної роботи учасники узгодили остаточний орієнтовний перелік показників ефективності програм місцевих бюджетів у галузях «Освіта» та «Соціальний захист і соціальне забезпечення». Обговорені пропозиції враховані при фіналізації орієнтовного переліку показників, який стане основою для підвищення прозорості й ефективності використання коштів місцевих бюджетів та підвищення якості надання послуг у галузях освіти та соціального захисту.

Ця робота є важливою складовою більш широкої стратегії реформи місцевого бюджетування в Україні, що реалізується за підтримки USAID «ГОВЕРЛА». Учасники заходу відзначили важливість продовження співпраці і обміну досвідом для успішного впровадження нових підходів на місцях.

«Показники ефективності — це не просто цифри, це інструмент для прийняття правильних управлінських рішень, що впливають на життя людей у громадах», — підсумувала Вероніка Гарбар, завершуючи засідання.

Проєкт «Ефективне бюджетування і бюджетний процес в органах місцевого самоврядування», який реалізується Дослідницьким підприємством «Центр інформаційних та аналітичних технологій» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» створює міцну основу для прозорого, ефективного та результативного управління фінансами на місцевому рівні. Завдяки комплексній підтримці громад, цей Проєкт сприяє розвитку їхньої спроможності приймати обґрунтовані рішення, які напряму впливають на покращення якості життя мешканців. Учасники робочої групи наголосили, що ці ініціативи є важливим кроком у забезпеченні сталого розвитку місцевого самоврядування в Україні.

 

Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Погляди авторів, викладені в цьому виданні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.